Panasonic Electronic Components ECO-S2DP821CA
ECO-S2DP821CA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S2DP821CA
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
ECO-S2DP821CA.pdf
Availability of ECO-S2DP821CA
QUANTITY
ECO-S2DP821CA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S2DP821CA
Internal Part NumberEIS-ECO-S2DP821CA
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-UP
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)222 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.93A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S2DP821CA
Related LinksECO-S2, ECO-S2DP821CA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S2DP821CA Details Description
Related parts for ECO-S2DP821CA
IC 4-PORT USB HUB 32-LQFP datasheet.pdf
INPUT MODULE AC 6MA 5VDC datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 16A 5 MOHM TH datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 15POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A DPAK datasheet.pdf
RES 4.22 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 500' datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf
SL 5.08HC/02/90G 3.2SN OR BX datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 80MA 5.2 OHM SMD datasheet.pdf