Panasonic Electronic Components ECO-S2GA331DA
ECO-S2GA331DA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S2GA331DA
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
ECO-S2GA331DA.pdf
Availability of ECO-S2GA331DA
QUANTITY
ECO-S2GA331DA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S2GA331DA
Internal Part NumberEIS-ECO-S2GA331DA
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HA
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)402 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.35A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S2GA331DA
Related LinksECO-S2, ECO-S2GA331DA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S2GA331DA Details Description
Related parts for ECO-S2GA331DA
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
BIT SLOTTED 4MM 1.1" datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
IC PMIC LI+ SNGL CELL 40TQFN datasheet.pdf
FUSE INDUST 10A 240V BS IEC datasheet.pdf
CAP 500MF 20% 2.5V SURFACE MOUNT datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf