Amphenol Commercial Products L717SDC37PVFMC309
L717SDC37PVFMC309 picture photo
Mfg. Part Number
L717SDC37PVFMC309
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
L717SDC37PVFMC309.pdf
Availability of L717SDC37PVFMC309
QUANTITY
L717SDC37PVFMC309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717SDC37PVFMC309
Internal Part NumberEIS-L717SDC37PVFMC309
Industrial Solutions
Standard Package500
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (M3)
TerminationSolder Cup
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717SDC37PVFMC309
Related LinksL717SDC3, L717SDC37PVFMC309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717SDC37PVFMC309 Details Description
Related parts for L717SDC37PVFMC309
CABLE POF BLK PLAST SIMPLEX 10M datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.5A SYNC 10TDFN datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 0.100 T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf