Panasonic Electronic Components ECO-S2GA820AA
ECO-S2GA820AA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S2GA820AA
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
ECO-S2GA820AA.pdf
Availability of ECO-S2GA820AA
QUANTITY
ECO-S2GA820AA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S2GA820AA
Internal Part NumberEIS-ECO-S2GA820AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HA
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.617 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current640mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S2GA820AA
Related LinksECO-S2, ECO-S2GA820AA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S2GA820AA Details Description
Related parts for ECO-S2GA820AA
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
KIT REF DESIGN FOR LNK403EG datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 15A 250VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT IDC 24POS 28-26AWG datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 6W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
IC LED DRIVER 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 14KV SCREW datasheet.pdf