Panasonic Electronic Components ECO-S2GB101CA
ECO-S2GB101CA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S2GB101CA
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
ECO-S2GB101CA.pdf
Availability of ECO-S2GB101CA
QUANTITY
ECO-S2GB101CA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S2GB101CA
Internal Part NumberEIS-ECO-S2GB101CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HB
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.658 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current690mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S2GB101CA
Related LinksECO-S2, ECO-S2GB101CA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S2GB101CA Details Description
Related parts for ECO-S2GB101CA
CONN HEADER BRKWAY 2POS SGL .100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IPD M12 SHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
CONN HDR 16PIN GOLD STR PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf