Panasonic Electronic Components ECO-S2GB471EA
ECO-S2GB471EA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S2GB471EA
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
ECO-S2GB471EA.pdf
Availability of ECO-S2GB471EA
QUANTITY
ECO-S2GB471EA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S2GB471EA
Internal Part NumberEIS-ECO-S2GB471EA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HB
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)353 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.75A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S2GB471EA
Related LinksECO-S2, ECO-S2GB471EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S2GB471EA Details Description
Related parts for ECO-S2GB471EA
TRANS NPN 50V 0.1A 1006 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12MHZ 16LFCSP datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 96POS IDC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
508 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
FUSE 36KV 20AMP 2" DIN datasheet.pdf