Panasonic Electronic Components ECO-S2GB820BA
ECO-S2GB820BA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S2GB820BA
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
ECO-S2GB820BA.pdf
Availability of ECO-S2GB820BA
QUANTITY
ECO-S2GB820BA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S2GB820BA
Internal Part NumberEIS-ECO-S2GB820BA
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HB
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.022 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current640mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S2GB820BA
Related LinksECO-S2, ECO-S2GB820BA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S2GB820BA Details Description
Related parts for ECO-S2GB820BA
IC REG CTRLR PWM VM 16-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 110MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 1.91M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 17MM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT PCB datasheet.pdf