Panasonic Electronic Components ECO-S2GB820BA
ECO-S2GB820BA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S2GB820BA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
ECO-S2GB820BA.pdf
Availability of ECO-S2GB820BA
QUANTITY
ECO-S2GB820BA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S2GB820BA
Internal Part NumberEIS-ECO-S2GB820BA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HB
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.022 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current640mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S2GB820BA
Related LinksECO-S2, ECO-S2GB820BA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S2GB820BA Details Description
Related parts for ECO-S2GB820BA
CONN HEADER .100 DUAL STR 68POS datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 200PF 15KV R7 DISK datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
FERRITE CORE P 63NH M33 datasheet.pdf
ECCOSTOCK 1/4X48X60 datasheet.pdf
VERTICAL CABLE MANAGER 3IN WIDE datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 SKT RECP datasheet.pdf
High Precision 10 V IC Reference IC datasheet.pdf