TDK Corporation MLG0402Q5N6HT000
MLG0402Q5N6HT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG0402Q5N6HT000
Brief Description
FIXED IND 5.6NH 140MA 1.5 OHM
Datasheet Download
MLG0402Q5N6HT000.pdf
Availability of MLG0402Q5N6HT000
QUANTITY
MLG0402Q5N6HT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0402Q5N6HT000
Internal Part NumberEIS-MLG0402Q5N6HT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance5.6nH
Tolerance±3%
Current Rating140mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.5 Ohm Max
Q @ Freq2 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0402Q5N6HT000
Related LinksMLG0402Q, MLG0402Q5N6HT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0402Q5N6HT000 Details Description
Related parts for MLG0402Q5N6HT000
RES SMD 5.23KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 32POS R/A GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 1-1/2X60" A MED datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 7POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HAN 16 B LEVER datasheet.pdf
CAP TANT .47UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR SECURITY MAGNETIC 3/4" datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IGBT HB 1200V 25A HS TO247-3 datasheet.pdf