Nichicon LQR2V123MSEH
LQR2V123MSEH picture photo
Mfg. Part Number
LQR2V123MSEH
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
LQR2V123MSEH.pdf
Availability of LQR2V123MSEH
QUANTITY
LQR2V123MSEH Order Process
Ship out your order
Specifications of LQR2V123MSEH
Internal Part NumberEIS-LQR2V123MSEH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesQR
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current35.7A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)7.598" (193.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQR2V123MSEH
Related LinksLQR2V1, LQR2V123MSEH Datasheet, Nichicon Distributor
LQR2V123MSEH Details Description
Related parts for LQR2V123MSEH
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 20-MLPQ datasheet.pdf
IC AMP RFIC 3.5GHZ 5V SOT-363 datasheet.pdf
RES 510K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES 56.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.48 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 14PIN CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf