Panasonic Electronic Components ECO-S2WB121BA
ECO-S2WB121BA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S2WB121BA
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
ECO-S2WB121BA.pdf
Availability of ECO-S2WB121BA
QUANTITY
ECO-S2WB121BA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S2WB121BA
Internal Part NumberEIS-ECO-S2WB121BA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HB
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.382 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current720mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S2WB121BA
Related LinksECO-S2, ECO-S2WB121BA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S2WB121BA Details Description
Related parts for ECO-S2WB121BA
TRANS PNP 32V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.3V SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN WIRE PIN 17-18.5AWG datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 20NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
EMITTER UV 400NM 30MA RADIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
FP-X 8CM EXPANSION CABLE 1PC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS CABLE SKT datasheet.pdf