Vishay/Dale RNC55H2051DSB14
RNC55H2051DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2051DSB14
Brief Description
RES 2.05K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2051DSB14.pdf
Availability of RNC55H2051DSB14
QUANTITY
RNC55H2051DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2051DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2051DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2051DSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2051DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2051DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2051DSB14
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 20-QFN datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.670" 3/5MM 2L datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5VIN 15VOUT 1W datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW SOD80 datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 4 PORT datasheet.pdf
RES SMD 2.32KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf