XP Power ECP180PS48
ECP180PS48 picture photo
Mfg. Part Number
ECP180PS48
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 120W
Datasheet Download
ECP180PS48.pdf
Availability of ECP180PS48
QUANTITY
ECP180PS48 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECP180PS48
Internal Part NumberEIS-ECP180PS48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsECP180 Series TUV Certificate
ECP180 Series UL Certificate
ECP180 Series CB Report
Product Training ModulesIEC 60601 3rd Edition Medical Safeties
XP Power ECP180 Series of Open Frame Power Supplies
Video FileECP180 Series - Ultra high efficient 180 Watt AC-DC power supplies in 2 x 4" footprint
RoHS InformationECP180 Series Declaration of Conformity
Featured ProductECP180 AC-DC Power Supplies
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesECP
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3.75A
Power (Watts)120W (180W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency94%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 0.84" H (101.6mm x 50.8mm x 21.6mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max120W (180W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECP180PS48
Related LinksECP18, ECP180PS48 Datasheet, XP Power Distributor
ECP180PS48 Details Description
Related parts for ECP180PS48
IC OPAMP GP 1.1MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
9P MTEI RCPT HSG ASY 22 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V Y5R RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.21 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
SPRING HOLDDOWN datasheet.pdf
ANVIL, COMBINATION .080 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
EP 2.5 TPA RETAINER, 14 POS datasheet.pdf