Panasonic Electronic Components ECQ-B1H104JF3
ECQ-B1H104JF3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-B1H104JF3
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-B1H104JF3.pdf
Availability of ECQ-B1H104JF3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-B1H104JF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-B1H104JF3
Internal Part NumberEIS-ECQ-B1H104JF3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-(B,P,M,F,K),ECH-S 18/June/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-B(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.315" L x 0.197" W (8.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-B1H104JF3
Related LinksECQ-B1, ECQ-B1H104JF3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-B1H104JF3 Details Description
Related parts for ECQ-B1H104JF3
RES 68K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2.1A 72 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-75VIN +/-15V datasheet.pdf
CABLE 3POS VALVE PLUG-WIRE 5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 90A AC/DC datasheet.pdf
RES 976K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 4500V 1A TO268 datasheet.pdf
GDT 230V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf