Panasonic Electronic Components ECQ-E10102RJF
ECQ-E10102RJF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E10102RJF
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1000PF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E10102RJF.pdf
Availability of ECQ-E10102RJF
QUANTITY
ECQ-E10102RJF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E10102RJF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E10102RJF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.610" L x 0.236" W (15.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E10102RJF
Related LinksECQ-E1, ECQ-E10102RJF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E10102RJF Details Description
Related parts for ECQ-E10102RJF
FIXED IND 15UH 2.2A 56.6 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 19.1KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMB datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
SENSOR DC 2-WIRE NO FRONT 5MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 397 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 1W datasheet.pdf