Panasonic Electronic Components ECQ-E10103KE
ECQ-E10103KE picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E10103KE
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 1KVDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E10103KE.pdf
Availability of ECQ-E10103KE
QUANTITY
ECQ-E10103KE Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E10103KE
Internal Part NumberEIS-ECQ-E10103KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.610" L x 0.236" W (15.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E10103KE
Related LinksECQ-E1, ECQ-E10103KE Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E10103KE Details Description
Related parts for ECQ-E10103KE
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 120MA NO 8-SOP datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
TRACKBALL 1.5" USB ILLUM BLUE datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5.5A 25 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 30A 70VAC AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf