Panasonic Electronic Components ECQ-E10222JFB
ECQ-E10222JFB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E10222JFB
Brief Description
CAP FILM 2200PF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E10222JFB.pdf
Availability of ECQ-E10222JFB
QUANTITY
ECQ-E10222JFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E10222JFB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E10222JFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.610" L x 0.236" W (15.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E10222JFB
Related LinksECQ-E1, ECQ-E10222JFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E10222JFB Details Description
Related parts for ECQ-E10222JFB
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 30V datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR OPTIMATE ST datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 300MA 115V datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN TIN 8POS datasheet.pdf
055-051-2A-100 INSULATION ANVIL datasheet.pdf
RES 27.1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf