Panasonic Electronic Components ECQ-E10333JF
ECQ-E10333JF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E10333JF
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E10333JF.pdf
Availability of ECQ-E10333JF
QUANTITY
ECQ-E10333JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E10333JF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E10333JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.827" L x 0.256" W (21.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E10333JF
Related LinksECQ-E1, ECQ-E10333JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E10333JF Details Description
Related parts for ECQ-E10333JF
FIXED IND 27UH 657MA 425 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf