Panasonic Electronic Components ECQ-E10472KF
ECQ-E10472KF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E10472KF
Brief Description
CAP FILM 4700PF 10% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E10472KF.pdf
Availability of ECQ-E10472KF
QUANTITY
ECQ-E10472KF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E10472KF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E10472KF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.610" L x 0.276" W (15.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E10472KF
Related LinksECQ-E1, ECQ-E10472KF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E10472KF Details Description
Related parts for ECQ-E10472KF
STRAIN RELIEF 37 POS datasheet.pdf
BANANA JACK 2MM 10PCS GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO220AA datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
TXRX OCTAL BUS 3ST 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf