Panasonic Electronic Components ECQ-E10823KF
ECQ-E10823KF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E10823KF
Brief Description
CAP FILM 0.082UF 10% 1KVDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E10823KF.pdf
Availability of ECQ-E10823KF
QUANTITY
ECQ-E10823KF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E10823KF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E10823KF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.827" L x 0.354" W (21.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E10823KF
Related LinksECQ-E1, ECQ-E10823KF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E10823KF Details Description
Related parts for ECQ-E10823KF
FIXED IND 5.6UH 7.4A 13 MOHM TH datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 14 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FF668 MECHANICAL SAMPLE datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.25A 4WLCSP datasheet.pdf