Vishay/Dale CRCW12181R58FKEK
CRCW12181R58FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12181R58FKEK
Brief Description
RES SMD 1.58 OHM 1% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW12181R58FKEK.pdf
Availability of CRCW12181R58FKEK
QUANTITY
CRCW12181R58FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12181R58FKEK
Internal Part NumberEIS-CRCW12181R58FKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12181R58FKEK
Related LinksCRCW1218, CRCW12181R58FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12181R58FKEK Details Description
Related parts for CRCW12181R58FKEK
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.6VWM 8VC 6TSOP datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 19POS PIN datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 3W DO214AC datasheet.pdf