Panasonic Electronic Components ECQ-E1104JF
ECQ-E1104JF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E1104JF
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E1104JF.pdf
Availability of ECQ-E1104JF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-E1104JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E1104JF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E1104JF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-E(F) Series 04/Mar/2013
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E1104JF
Related LinksECQ-E, ECQ-E1104JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E1104JF Details Description
Related parts for ECQ-E1104JF
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONN IDC 5POS 2.54MM 28AWG TIN datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 120KHZ 8SOIC datasheet.pdf
12.5MM X 38MM 1=25/PK datasheet.pdf