Panasonic Electronic Components ECQ-E1125KZ
ECQ-E1125KZ picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E1125KZ
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.2UF 10% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E1125KZ.pdf
Availability of ECQ-E1125KZ
QUANTITY
ECQ-E1125KZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E1125KZ
Internal Part NumberEIS-ECQ-E1125KZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-E(N,Z,U,S,V,T) Series 24/Apr/2009
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(K)
PackagingBulk
Capacitance1.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.670" L x 0.335" W (17.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E1125KZ
Related LinksECQ-E, ECQ-E1125KZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E1125KZ Details Description
Related parts for ECQ-E1125KZ
FIXED IND 82UH 580MA 600 MOHM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV U2J 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 5V SERIAL 10-UMAX datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 152POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 34 POS datasheet.pdf