Panasonic Electronic Components ECQ-E12103RJF
ECQ-E12103RJF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E12103RJF
Brief Description
CAP FILM 10000PF 5% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E12103RJF.pdf
Availability of ECQ-E12103RJF
QUANTITY
ECQ-E12103RJF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E12103RJF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E12103RJF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.827" L x 0.197" W (21.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E12103RJF
Related LinksECQ-E1, ECQ-E12103RJF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E12103RJF Details Description
Related parts for ECQ-E12103RJF
IC SMART BATTERY CHARGER 36SSOP datasheet.pdf
DETECTOR REFRIGERATION LEAK datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 120MA DP-NO 8-SMD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 9/16-18 UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
KNOB PLASTIC .157 DIA BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf