Panasonic Electronic Components ECQ-E12183JFB
ECQ-E12183JFB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E12183JFB
Brief Description
CAP FILM 0.018UF 5% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E12183JFB.pdf
Availability of ECQ-E12183JFB
QUANTITY
ECQ-E12183JFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E12183JFB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E12183JFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.827" L x 0.256" W (21.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E12183JFB
Related LinksECQ-E1, ECQ-E12183JFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E12183JFB Details Description
Related parts for ECQ-E12183JFB
CAP TANT 10UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 5.8UH 14.4A 4.4 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3A 97.71 MOHM SMD datasheet.pdf
DISPLAY TRIPLE DIGIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SGE1510-0-3730A-5000C-5000C datasheet.pdf
RES 74.57K OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf