Panasonic Electronic Components ECQ-E12184JF
ECQ-E12184JF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E12184JF
Brief Description
CAP FILM 0.18UF 5% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E12184JF.pdf
Availability of ECQ-E12184JF
QUANTITY
ECQ-E12184JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E12184JF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E12184JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)1.024" (26.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E12184JF
Related LinksECQ-E1, ECQ-E12184JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E12184JF Details Description
Related parts for ECQ-E12184JF
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 0.9V SC-82AB datasheet.pdf
SWITCH FORMED LVR SPDT 1A SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT STR PCB datasheet.pdf
CAP CER 220PF 630V CH 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V HCSL 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf