Panasonic Electronic Components ECQ-E12682KFB
ECQ-E12682KFB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E12682KFB
Brief Description
CAP FILM 6800PF 10% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E12682KFB.pdf
Availability of ECQ-E12682KFB
QUANTITY
ECQ-E12682KFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E12682KFB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E12682KFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.610" L x 0.295" W (15.50mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)