Panasonic Electronic Components ECQ-E1473JF
ECQ-E1473JF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E1473JF
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E1473JF.pdf
Availability of ECQ-E1473JF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-E1473JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E1473JF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E1473JF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-E(F) Series 04/Mar/2013
Standard Package100
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" L x 0.177" W (7.80mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E1473JF
Related LinksECQ-E, ECQ-E1473JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E1473JF Details Description
Related parts for ECQ-E1473JF
Connector Header 5 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-9V OUT datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
LED ASMT-QWBJ COOL WHT 5700K SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X5R 1210 datasheet.pdf
PMI ASSY 1 INCAND S-6 BAY SCREW datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 26AWG 1000' datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 5A datasheet.pdf