Panasonic Electronic Components ECQ-E1473KF
ECQ-E1473KF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E1473KF
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E1473KF.pdf
Availability of ECQ-E1473KF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-E1473KF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E1473KF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E1473KF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-E(F) Series 04/Mar/2013
Standard Package100
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" L x 0.177" W (7.80mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E1473KF
Related LinksECQ-E, ECQ-E1473KF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E1473KF Details Description
Related parts for ECQ-E1473KF
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 15MM datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 5.4A 1212-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
STOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf