Panasonic Electronic Components ECQ-E1475KFB
ECQ-E1475KFB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E1475KFB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 10% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E1475KFB.pdf
Availability of ECQ-E1475KFB
QUANTITY
ECQ-E1475KFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E1475KFB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E1475KFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.295" W (26.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E1475KFB
Related LinksECQ-E1, ECQ-E1475KFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E1475KFB Details Description
Related parts for ECQ-E1475KFB
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 5.49 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
VARISTOR 462V 40KA DISC 40MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS .100" GOLD datasheet.pdf
TOOL ACCY FL-LP-C-1.5C datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf