Panasonic Electronic Components ECQ-E1685JF
ECQ-E1685JF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E1685JF
Brief Description
CAP FILM 6.8UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E1685JF.pdf
Availability of ECQ-E1685JF
QUANTITY
ECQ-E1685JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E1685JF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E1685JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.354" W (26.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E1685JF
Related LinksECQ-E, ECQ-E1685JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E1685JF Details Description
Related parts for ECQ-E1685JF
REGULATOR 3.3V 2A HSMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 300A DO205AB datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - CSR26S/AE26M/CPC26S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 36POS SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CHISEL 30DEG 2.5MM datasheet.pdf