Panasonic Electronic Components ECQ-E2124KF9
ECQ-E2124KF9 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2124KF9
Brief Description
CAP FILM 0.12UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2124KF9.pdf
Availability of ECQ-E2124KF9
QUANTITY
ECQ-E2124KF9 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2124KF9
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2124KF9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.236" W (10.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2124KF9
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2124KF9 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2124KF9 Details Description
Related parts for ECQ-E2124KF9
CAP CER 4700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 300 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES 5 OHM 10W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CAP FILM 0.91UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V C0G 0805 datasheet.pdf