Panasonic Electronic Components ECQ-E2154KB3
ECQ-E2154KB3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2154KB3
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2154KB3.pdf
Availability of ECQ-E2154KB3
QUANTITY
ECQ-E2154KB3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2154KB3
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2154KB3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(B)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.311" L x 0.248" W (7.90mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max)0.638" (16.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2154KB3
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2154KB3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2154KB3 Details Description
Related parts for ECQ-E2154KB3
ATTENUATOR 2 DB 50 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
RES 5.49M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.025" .056" datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY MON 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 196 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 500MA 125V datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf