Panasonic Electronic Components ECQ-E2184KS
ECQ-E2184KS picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2184KS
Brief Description
CAP FILM 0.18UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2184KS.pdf
Availability of ECQ-E2184KS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-E2184KS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2184KS
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2184KS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-E(N,Z,U,S,V,T) Series 24/Apr/2009
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(K)
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.217" W (17.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2184KS
Related LinksECQ-E, ECQ-E2184KS Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2184KS Details Description
Related parts for ECQ-E2184KS
IC Z8 ENCORE MCU FLASH 8K 28SSOP datasheet.pdf
RES 680 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.01 OHM 5W 3% AXIAL datasheet.pdf
RES 597 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 96KHZ 10-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 5.08MM PNL MNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
SL 5.08HC/06/180G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 200MA 2.2 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8MSOP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf