Panasonic Electronic Components ECQ-E2185KB
ECQ-E2185KB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2185KB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.8UF 10% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E2185KB.pdf
Availability of ECQ-E2185KB
QUANTITY
ECQ-E2185KB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2185KB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2185KB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(B)
PackagingBulk
Capacitance1.8µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.819" L x 0.299" W (20.80mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.614" (15.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2185KB
Related LinksECQ-E, ECQ-E2185KB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2185KB Details Description
Related parts for ECQ-E2185KB
CONN RECEPT 11POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR VERT 4POS TIN .156 PCB datasheet.pdf
RES 909K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 30 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ6 M32 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 45POS 0.30MM R/A datasheet.pdf