Panasonic Electronic Components ECQ-E2225KFB
ECQ-E2225KFB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2225KFB
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E2225KFB.pdf
Availability of ECQ-E2225KFB
QUANTITY
ECQ-E2225KFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2225KFB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2225KFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.839" (21.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2225KFB
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2225KFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2225KFB Details Description
Related parts for ECQ-E2225KFB
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
96P.IEC-C MALE CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
CONN ASSY HDR TINMAN datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 979MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 32POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
ER 3C 3#16S PIN PLUG datasheet.pdf
1500UF 63V 25X30MM 105C 10000H datasheet.pdf