Vicor Corporation V28C12M100BN3
V28C12M100BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V28C12M100BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
V28C12M100BN3.pdf
Availability of V28C12M100BN3
QUANTITY
V28C12M100BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C12M100BN3
Internal Part NumberEIS-V28C12M100BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C12M100BN3
Related LinksV28C12, V28C12M100BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C12M100BN3 Details Description
Related parts for V28C12M100BN3
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FUTABA FP-S-148 SERVO datasheet.pdf
DIE ASSEMBLY datasheet.pdf
IC CURRENT SENSE 16SOIC datasheet.pdf
RES 22M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 24V OUT datasheet.pdf
TERMINAL HOLD DOWN datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 39POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.8A 180 MOHM datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf