Panasonic Electronic Components ECQ-E2274RKB
ECQ-E2274RKB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2274RKB
Brief Description
CAP FILM 0.27UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2274RKB.pdf
Availability of ECQ-E2274RKB
QUANTITY
ECQ-E2274RKB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2274RKB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2274RKB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(B)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.27µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.232" W (10.30mm x 5.90mm)
Height - Seated (Max)0.622" (15.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2274RKB
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2274RKB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2274RKB Details Description
Related parts for ECQ-E2274RKB
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 55UH 300MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
VARISTOR 1425V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 500MW SOD123 datasheet.pdf