Panasonic Electronic Components ECQ-E2275RKB
ECQ-E2275RKB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2275RKB
Brief Description
CAP FILM 2.7UF 10% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E2275RKB.pdf
Availability of ECQ-E2275RKB
QUANTITY
ECQ-E2275RKB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2275RKB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2275RKB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(B)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.7µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.819" L x 0.366" W (20.80mm x 9.30mm)
Height - Seated (Max)0.854" (21.70mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2275RKB
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2275RKB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2275RKB Details Description
Related parts for ECQ-E2275RKB
FIXED IND 560UH 82MA 30 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 04POS STR datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 150MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 8.66 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 80POS W/O POSTS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED EMITTER WHT 650LM STAR MCPCB datasheet.pdf
SCREW, CAP, SOCKET HEAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf