Panasonic Electronic Components ECQ-E2393KBB
ECQ-E2393KBB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2393KBB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2393KBB.pdf
Availability of ECQ-E2393KBB
QUANTITY
ECQ-E2393KBB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2393KBB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2393KBB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(B)
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.311" L x 0.177" W (7.90mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.488" (12.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2393KBB
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2393KBB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2393KBB Details Description
Related parts for ECQ-E2393KBB
CONN HOUSING 14POS .100" SINGLE datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
RES MO 2W 22.1 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
SLIMLINE 9" RISE KNOB SET SM FT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX NC 6.4MM 12-24VDC datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 630V C0G 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf