Panasonic Electronic Components ECQ-E2395JF
ECQ-E2395JF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2395JF
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.9UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E2395JF.pdf
Availability of ECQ-E2395JF
QUANTITY
ECQ-E2395JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2395JF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2395JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance3.9µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.433" W (26.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2395JF
Related LinksECQ-E, ECQ-E2395JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2395JF Details Description
Related parts for ECQ-E2395JF
CAP ARRAY 470PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC USB SWITCH DUAL 8-MSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/SLOT/PG 28CKT datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
RES 681 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
K-5E - OE/010-C03/M23 F8 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf