Panasonic Electronic Components ECQ-E2473KF3
ECQ-E2473KF3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2473KF3
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2473KF3.pdf
Availability of ECQ-E2473KF3
QUANTITY
ECQ-E2473KF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2473KF3
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2473KF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.177" W (10.30mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2473KF3
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2473KF3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2473KF3 Details Description
Related parts for ECQ-E2473KF3
IDC CABLE - MCF26K/MC26M/MCF26K datasheet.pdf
ON-OFF PLATE FOR 12MM BUSHING datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 170V TO220F datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
KIT PCB STARTER W/O LAMINATOR datasheet.pdf
IC REG LDO 2.3V 0.8A 6HSON datasheet.pdf
VINL INSL BUTT SEAM BULLET DISCO datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 5.6A 25.3 MOHM datasheet.pdf