Panasonic Electronic Components ECQ-E2475KF
ECQ-E2475KF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2475KF
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E2475KF.pdf
Availability of ECQ-E2475KF
QUANTITY
ECQ-E2475KF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2475KF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2475KF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.472" W (26.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2475KF
Related LinksECQ-E, ECQ-E2475KF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2475KF Details Description
Related parts for ECQ-E2475KF
JUMPER-H9992TR/1853SL/H9992TR 2" datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.2V SC-82AB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A DO201AD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X24.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMB datasheet.pdf
CONN INTERPOSER 200POS 30MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
CONN ADAPT UHF PLUG TO BNC JACK datasheet.pdf
60739A115 FRONT COVER datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT SKT datasheet.pdf