Panasonic Electronic Components ECQ-E2563JF
ECQ-E2563JF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2563JF
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2563JF.pdf
Availability of ECQ-E2563JF
QUANTITY
ECQ-E2563JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2563JF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2563JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.189" W (10.30mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.350" (8.90mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2563JF
Related LinksECQ-E, ECQ-E2563JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2563JF Details Description
Related parts for ECQ-E2563JF
CONN RCPT 48POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 16W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 7.62MM datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 5NS 48TQFP datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf