Nichicon LAR2D681MELZ40
LAR2D681MELZ40 picture photo
Mfg. Part Number
LAR2D681MELZ40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LAR2D681MELZ40.pdf
Availability of LAR2D681MELZ40
QUANTITY
LAR2D681MELZ40 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAR2D681MELZ40
Internal Part NumberEIS-LAR2D681MELZ40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAR
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.75A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAR2D681MELZ40
Related LinksLAR2D68, LAR2D681MELZ40 Datasheet, Nichicon Distributor
LAR2D681MELZ40 Details Description
Related parts for LAR2D681MELZ40
LED CLEAR AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP ARRAY 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
DISPLAY datasheet.pdf
15000UF 250V 76X146MM 85C 10000H datasheet.pdf