Panasonic Electronic Components ECQ-E2563KF3
ECQ-E2563KF3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2563KF3
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2563KF3.pdf
Availability of ECQ-E2563KF3
QUANTITY
ECQ-E2563KF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2563KF3
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2563KF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.189" W (10.30mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.508" (12.90mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2563KF3
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2563KF3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2563KF3 Details Description
Related parts for ECQ-E2563KF3
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 22V SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 44POS THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf