Panasonic Electronic Components ECQ-E2684RJF
ECQ-E2684RJF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2684RJF
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E2684RJF.pdf
Availability of ECQ-E2684RJF
QUANTITY
ECQ-E2684RJF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2684RJF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2684RJF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.68µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2684RJF
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2684RJF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2684RJF Details Description
Related parts for ECQ-E2684RJF
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 229K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.4A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 180 STACK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 48POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
30V P-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf