Panasonic Electronic Components ECQ-E2A224MW
ECQ-E2A224MW picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2A224MW
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 20% 250VAC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2A224MW.pdf
Availability of ECQ-E2A224MW
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-E2A224MW Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2A224MW
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2A224MW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-E2A(W) Series 24/Apr/2009
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-EW
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.945" L x 0.413" W (24.00mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.807" (20.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2A224MW
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2A224MW Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2A224MW Details Description
Related parts for ECQ-E2A224MW
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
RES SMD 0.59 OHM 1% 2W 4527 datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FERRITE CORE FLAT 11.4MM datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC XDSL LINE DVR DUAL-PORT 24QFN datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISOLATED 16TQFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1.5W DO204AL datasheet.pdf