Vishay Semiconductor/Diodes Division VF30120SG-M3/4W
VF30120SG-M3/4W picture photo
Mfg. Part Number
VF30120SG-M3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30A 120V ITO220AB
Datasheet Download
VF30120SG-M3/4W.pdf
Availability of VF30120SG-M3/4W
QUANTITY
VF30120SG-M3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of VF30120SG-M3/4W
Internal Part NumberEIS-VF30120SG-M3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)120V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.28V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 120V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageITO-220AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VF30120SG-M3/4W
Related LinksVF30120, VF30120SG-M3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VF30120SG-M3/4W Details Description
Related parts for VF30120SG-M3/4W
CONN HEADER .100 DUAL STR 24POS datasheet.pdf
IC CTRLR NV W/BATT MON 5V 16-DIP datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SC70-6 datasheet.pdf
TWEEZER POINTED FINE AA 5.12" datasheet.pdf
RELAY SSR 20A 75-250VAC DC datasheet.pdf
IC DSP FIXED-POINT 737FCBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A SC82 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
3G EV-DO OPEN COMM GTWY datasheet.pdf
MICRO 9C P 10" WHT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf