Panasonic Electronic Components ECQ-E4103KF3
ECQ-E4103KF3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4103KF3
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E4103KF3.pdf
Availability of ECQ-E4103KF3
QUANTITY
ECQ-E4103KF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4103KF3
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4103KF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.169" W (10.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.488" (12.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4103KF3
Related LinksECQ-E4, ECQ-E4103KF3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4103KF3 Details Description
Related parts for ECQ-E4103KF3
KIT DEV TCP/IP AT89C51RD2 WEBCAM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ACCELER 1.5G 3AXIS 14LGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V 10% AXIAL datasheet.pdf
LOW PROFILE 5.00 6 ASY GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
PUNCH UNIT RECT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 120MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 37POS .100 L.835 datasheet.pdf